3 / 02 / 1400
08 : 53
پروفسور حسن اکبرزاده
مشاهیر گیلان

پروفسور حسن اکبرزاده متولد سوم فروردین 1306 در رشت ریاضیدان، پژوهشگر و استاد دانشگاه است. ایشان سمت سرگروهی محققان دانشگاه پلی تکنیک فرانسه را نیز دارا هستند. از ایشان به عنوان یکی از مشاهیر علمی گیلان یاد شده است. 

زندگی و تحصیلات

پروفسور اکبرزاده دیپلم متوسطه در رشته ریاضى با درجه ممتاز وارد دانشگاه تهران شد و با احراز مقام اول، موفق به دریافت مدال درجهٔ یک علمی شد و تحصیلات خود را در ایران به پایان رسانید. و در سال ۱۹۵۰ با کسب رتبه نخست رشته ریاضی موفق به دریافت مدال درجهٔ یک علمی شد .سپس برای ادامهٔ تحصیلات راهی فرانسه شد. وی توانست پس از گذراندن ریاضیات عمومی، مکانیک استدلالی، حساب جامعه و فاصله و هندسهٔ عالی، از دانشگاه سوربن مدرک کارشناسی خود را دریافت کند. یک سال بعد با دریافت گواهینامهٔ ارشد آنالیز عالی، رسالهٔ دکترای خود را در علوم ریاضی از سر گرفت و در سال ۱۹۶۱ میلادی موفق به دریافت دکترا از این دانشگاه شد. پایان نامه دکترای هشتاد صفحه‌ای او در مجلهٔ دانشسرای عالی فرانسه به چاپ رسید.

 پروفسور اکبر زاده در این باره گفته اند : "بنده با اینکه شاگرد اول لیسانس ریاضی دانشگاه تهران بودم و برای ادامه تحصیل به پلی تکنیک فرانسه رفتم، بار دیگر لیسانس گرفتم زیرا دانشگاه های ما دانشجویی بار نمی آورد که استقلال علمی داشته باشد." 

او پس از اخذ مجدد لیسانس ریاضى از دانشگاه سوربن پاریس و همچنین گواهینامه آنالیز عالى، براى فوق لیسانس در مورد نظریه نسبیت عمومى انیشتین تحقیق کرد و درباره هندسه دیفرانسیل و فضاهاى ریمان بعد از 3 سال تحقیق، اکتشافات خود را در قالب ده ها مقاله درمجله آکادمى علوم پاریس به ثبت رسانید.

پروفسور اکبرزاده از سال 1957 میلادى به عنوان وابسته تحقیقات در موسسه معروف تحقیقاتى کلژدوفرانس پذیرفته شد و بعد از 4 سال رساله دکتراى دولتى در علوم ریاضى را در دانشگاه سوربن به پایان رسانید.او پس از طى مدارج مامور تحقیقات و استاد تحقیقات، نزدیک چهل سال به عنوان رئیس تحقیقات دراین موسسه بین المللى مشغول به کار بوده است. از وی بیش از 50 کتاب، مقاله و پژوهش در اروپا و آمریکا به چاپ رسیده است.

فعالیت ها

پروفسور اکبرزاده در سپتامبر ۱۹۹۲ از سوی مرکز تحقیقات علمی فرانسه مدال درجه یک علمی دریافت کرد. وی از ماه اکتبر ۱۹۵۷ تاکنون به عنوان مأمور، استاد و رئیس بخش تحقیقات با مرکز رسمی مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه و لابراتوار کلژ دو فرانس پاریس همکاری می‌کندآخرین مقالهٔ او با عنوان «عمومیتی از فضاهای اینشتین» در مجلهٔ Journal of Geometry and Physics منتشر شده‌است. از جمله کتابهای معروف وی نیز می‌توان به Initiation to Global Finslerian Geometry اشاره کرد
تندیس این ریاضیدان و پژوهشگر گیلانی در سبزه میدان شهر رشت نصب گردیده است.

تاسیس انسیتو تحقیقاتی و پژوهشی علوم پایه رشت
پروفسور اکبرزاده در تیرماه سال به منظور تاسیس انسیتو تحقیقاتی علوم پایه در رشت اعلام آمادگی کردو اظهار امیدواری کرد این مرکز تحقیقاتی طبق الگوی مرکز تحقیقاتی پلی تکنیک فرانسه که وی سال ها سابقه فعالیت در آن مرکز را دارد ساخته شود.

 تاریخ انتشار : 21 دی 1394نظری برای این مطلب وجود ندارد

تصویر امنیتی security code ساخت مجدد تصویر